Bitwa o Skarżysko (foto+audio+video)
W dniu dzisiejszym nad zalewem „Piachy” w Skarżysku – Kamiennej odbyła się „Bitwa o Skarżysko” - rekonstrukcja dwóch epizodów z okresu II wojny światowej. Impreza zorganizowana z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizatorami której było Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Kamiennej (obchodzące w tym roku 40 lat swego istnienia) oraz Zakłady Metalowe MESKO SA (świętujące 85. lecie działalności).
W trakcie prezentacji pierwszego z epizodów (opóźnionego przez awarię jednego z czołgów) zaprezentowano hipotetyczny przebieg starć jakie mogły mieć miejsce na polsko – niemieckim pograniczu w dniu 1 września 1939 roku. Udział w tym epizodzie wzięli pasjonaci militariów, ochotnicy-aktorzy ubrani w stroje oddziałów polskich i niemieckich, uzbrojeni w broń z epoki oraz działa i pojazdy - oryginalne, zrekonstruowane, bądź wzorowane na tych jakie były używane przez obie strony w pierwszym roku wojny.
{mp3}bitwa_skarzysko_01{/mp3}
Drugi epizod - którego przedstawienie - opowiadał o wydarzeniach jakie miały miejsce opodal Końskich w 1943 roku, gdzie doszło do zaciętej bitwy pomiędzy Zgrupowaniem Partyzanckim nr 2 Armii Krajowej dowodzonym przez ppor. Waldemara Szwieca „Robota”, a niemiecką żandarmerią pacyfikującą wieś Smarków.
{mp3}bitwa_skarzysko_02{/mp3}
Na imprezę przybyło ponad 3 tysiące pasjonatów militariów, osób interesujących się historią i wojskiem, a także mieszkańców Skarżyska. Wśród nich można było zawuażyć również osoby starsze. - Jestem tutaj aby zmierzyć się ze złymi wspomnieniami czasów wojny - powiedziała nam jedna z mieszkanek Skarżyska.
Przed imprezą, a także w przerwach pomiędzy rekonstrukcjami wszyscy przybyli mogli spróbować swoich sił na strzelnicy, przejechać się pojazdami wojskowymi (obleganymi przez najmłodszych uczestników imprezy) lub zrobić sobie pamiątkowe fotografie z uczestnikami inscenizacji. A to wszystko przy dźwiękach muzyki wojskowej.
Świetna impreza na sobotni wakacyjny weekend. Poza doskonałą rozrywką, dla wielu była to praktyczna lekcja historii.
W trakcie prezentacji pierwszego z epizodów (opóźnionego przez awarię jednego z czołgów) zaprezentowano hipotetyczny przebieg starć jakie mogły mieć miejsce na polsko – niemieckim pograniczu w dniu 1 września 1939 roku. Udział w tym epizodzie wzięli pasjonaci militariów, ochotnicy-aktorzy ubrani w stroje oddziałów polskich i niemieckich, uzbrojeni w broń z epoki oraz działa i pojazdy - oryginalne, zrekonstruowane, bądź wzorowane na tych jakie były używane przez obie strony w pierwszym roku wojny.
{mp3}bitwa_skarzysko_01{/mp3}
Drugi epizod - którego przedstawienie - opowiadał o wydarzeniach jakie miały miejsce opodal Końskich w 1943 roku, gdzie doszło do zaciętej bitwy pomiędzy Zgrupowaniem Partyzanckim nr 2 Armii Krajowej dowodzonym przez ppor. Waldemara Szwieca „Robota”, a niemiecką żandarmerią pacyfikującą wieś Smarków.
{mp3}bitwa_skarzysko_02{/mp3}
Dyrektor Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku – Artur Buńko:
{mp3}bitwa_skarzysko_03{/mp3}Na imprezę przybyło ponad 3 tysiące pasjonatów militariów, osób interesujących się historią i wojskiem, a także mieszkańców Skarżyska. Wśród nich można było zawuażyć również osoby starsze. - Jestem tutaj aby zmierzyć się ze złymi wspomnieniami czasów wojny - powiedziała nam jedna z mieszkanek Skarżyska.
Przed imprezą, a także w przerwach pomiędzy rekonstrukcjami wszyscy przybyli mogli spróbować swoich sił na strzelnicy, przejechać się pojazdami wojskowymi (obleganymi przez najmłodszych uczestników imprezy) lub zrobić sobie pamiątkowe fotografie z uczestnikami inscenizacji. A to wszystko przy dźwiękach muzyki wojskowej.
Świetna impreza na sobotni wakacyjny weekend. Poza doskonałą rozrywką, dla wielu była to praktyczna lekcja historii.





































* * *


* * *
















***




















skomentowany przez: wert
skomentowany przez: zorientowana
skomentowany przez: Mały Bezrobotny
skomentowany przez: Murzynek Rambo
skomentowany przez: Marta1